Százmilliárdokat veszítünk, hogy egy kis ember tényezőnek érezhesse magát.
Közös nyilatkozatban tiltakoznak neves közgazdászok a magyar és a lengyel kormány költségvetési vétója ellen, a petíciót több más szerkesztőség mellett lapunkhoz is eljuttatták.
A petícióban azt írják: a Lengyel Közgazdasági Társaság példája alapján emelik fel hangjukat az Európai Unió következő hétéves költségvetésének elfogadását és a válságenyhítő közös hitelfelvételt veszélyeztető lengyel és magyar kormányzati vétó ellen.
Az aláírók között szerepel
- Bod Péter Ákos, az Antall-kormány idejének MNB elnöke
- Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere
- Mellár Tamás közgazdász, az MTA doktora
- Felcsuti Péter közgazdász, a Raiffeisen Bank volt vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke
- Király Júlia, a jegybank egykori alelnöke
- Vértes András, a GKI Gazdaságkutató elnöke
és sokan mások.
Mint írják, „a lengyel és a magyar kormány magatartása
rendkívül káros
az európai kohéziós politika, és legfőképpen saját polgárai gazdasági helyzetének stabilizálása szempontjából”.
Amikor a magyar kormány azért küzd, hogy ne kelljen a joguralom és a jogbiztonság feltételeit betartania, azzal nem csak az Európai Uniónak a jelenlegi világhelyzetben életbevágóan fontos szolidaritási akcióját akadályozza meg, hanem a magyar gazdaság hosszú távú fejlődése ellen is dolgozik – áll a közleményben.
Szerintük a lengyel és a magyar vétó kétszeresen is sújtaná a két ország állampolgárait: egyrészt a magyar gazdasági élet eleshet az uniós támogatásoktól – másrészt pedig a jogállami normák sérüléséből
„hosszú távú gazdasági károk keletkezhetnek azáltal, hogy nem érvényesülnek a tisztességes versenyfeltételek, a magyar vállalkozók nem számíthatnak a jogbiztonságra, tág tere marad a korrupt gyakorlatnak”.
Emlékezetes, hogy Orbán Viktor még november közepén jelentette be, hogy a tervezett jogállamisági mechanizmus miatt megvétózza a hétéves uniós költségvetés elfogadását, ebben pedig csatlakozott hozzá a lengyel kormány is.
Azóta a varsói kormányban törésvonal keletkezett: egyes tagjai készek kompromisszumot kötni, és hajlandóak lennének megszavazni a költségvetést, így a 27 tagállamból csak Magyarország áll egyöntetűen a vétó mellett.
(Nyugati Fény / telex.hu)