A Fideszt Amerikában már 1992-ben jobbközép pártként mutatta be.
Illedelmes volt, nem beszélt igazán jól angolul, viszont már 28 évvel ezelőtt is a hatalom érdekelte – így emlékszik vissza a fiatal Orbán Viktorra Pascal Riché francia újságíró, akit a hvg.hu idéz.
Az újságíró a lap cikke szerint 1992-ben hat hetet töltött Orbánnal az Egyesült Államokban.
Huszonnyolc évvel ezelőtt 11 európai fiatal látogatott az Egyesült Államokba a German Marshall Fund alapítvány ösztöndíjával. A hathetes út célja az volt, hogy fiatal európai vezetőknek mutassa meg az országot.
A program fő témája a jogállam és a demokrácia fontossága volt.
A berlini fal leomlása után három évvel a szervezők arra is ügyeltek, hogy kelet-európai fiatalok is lehetőséget kapjanak, a 11 fiatalból öten így az egykori vasfüggönyön túlról érkeztek. Ketten voltak közülük magyarok: Orbán és Németh Zsolt.
Pascal Riché és a holland Marcel Haenen a napokban hosszú cikkben írták le emlékeiket.
Az általuk ismertetett képből egy keveset beszélő, magányosnak tűnő, ugyanakkor céltudatos, mások által tisztelt és a hatalmat sokra tartó Orbán képe rajzolódik ki.
Orbántól hiába kértek interjút a visszaemlékezéshez. Ezért idén áprilisban elkezdték megkeresni egykori társaikat.
„Kicsit olyan volt, mint egy nyomozás, nemcsak a többiekkel beszéltünk, hanem átnéztem az összes levelet, amit a feleségemnek írtam, a programfüzetet, a fotókat és Marcel több mint nyolc órányi videófelvételét” – mesélte.
Így került elő a programfüzet is, amelybe a francia újságíró minden résztvevőről rajzolt egy karikatúrát, és kommentálta is azokat.
Orbán Viktorról készített vázlata alá azt írta: egyfajta kis Napóleon (sötét és magányos).
A csoport azzal is tisztában volt, milyen politikai karriert futott be Orbán és Németh Zsolt már akkor a magyar Parlamentben. Mégis mindenkit meglepett a jelenet, amire a csapat egyik német tagja, a Süddeutsche Zeitung jelenlegi szerkesztője, Wolfgang Krach emlékezett vissza.
Amikor az ösztöndíjprogram első napján, Washingtonban a résztvevőknek röviden be kellett mutatkoznia, Orbán első mondata ennyi volt:
„A nevem Orbán Viktor, a Fidesz vezetője vagyok és
én leszek Magyarország következő miniszterelnöke.
„Meg is jegyeztem magamnak, hogy ez a fickó eléggé hatalommániás, de végül is igaza lett néhány évvel később” – nyilatkozta Krach.
A hvg.hu-nak Pascal Riché azt mondta: nem lepődött meg, amikor 1998-ban Orbánt megválasztották.
„Szerintem egyáltalán nem viccelt, jó politikusként már akkor megszállottja volt a hatalomnak és ennek szentelte minden idejét. Magasra akart jutni, jó stratéga volt, mindig előre tervezte meg a lépéseit” – mondta.
A hvg.hu-nak azt is elmondta, az viszont meglepte, hogy a fiatal politikus a Fideszt már 1992-ben (!)
jobbközép pártként mutatta be, nem pedig liberálisként.
Az újságíró ebből arra következtet, hogy Orbán már akkor megkezdte a párt jobbra pozicionálását.
A cikk szerint Németh Zsolt mesélte el, hogy Orbán és ő hogyan találkoztak az út alatt Soros Györggyel. A milliárdos üzletember azt kérdezte tőlük: „Mire van szükségetek, fiúk? Csak kérnetek kell, és megkapjátok”.
Németh szerint sokkolta a kérdés, de ugyanígy megdöbbentette Orbán Viktor válasza is, aki visszautasította az ajánlatot.
„Ha szükségünk lesz valamire, majd szólunk”
– mondta a leendő magyar miniszterelnök Sorosnak.
Pascal Riché – bár azóta nem találkozott a magyar miniszterelnökkel – azóta is figyelemmel kíséri karrierjét.
Ha tehetné, egy dolgot biztosan megkérdezne tőle: hogyan változhatott meg ennyire az értékrendje és a világnézete a 28 évvel ezelőtti Orbán Viktorhoz képest, akit az Egyesült Államokban megismert.