A közgazdászprofesszor szerint túlmentünk azon a határon, ahonnan vissza lehetne térni a „helyes útra”.
A kormány drámai gyorsasággal hülyíti el a magyarokat, miközben a 21. században nyitott, szolidáris, a világot megértő társadalomra lenne szükség – nyilatkozta Inotai András közgazdászprofesszor a 168 Órának.
Hozzátette: nem ismer olyan magyar kormányt, beleértve az ötvenes évek első felében működőket sem, amelyekben ilyen mértékben dominált volna a bunkóság.
Inotai elmondta: szerinte már nem csak szellemi, de bizonyos értelemben fizikai népirtás is folyik Magyarországon.
Egyre több embert üldöz külföldre a rendszer, miközben a feszültségeket egyelőre elrejti, hogy látszólag pörög a magyar gazdaság, de mivel a növekedés főleg külső forrásokra támaszkodik, nem pedig a javuló versenyképességre, ezért ez bármikor megroppanhat – hangsúlyozta.
Olyan emberek vannak döntési pozícióban akiknek fogalmuk sincs arról, hogy néz ki a világ. Van egy rendkívül provinciális beállítottságuk, ami részben urizáló, részben a másképp gondolkodókat elnyomó, sőt kiátkozó magatartással próbálnak kompenzálni – mondta Inotai.
A közgazdászprofesszor szerint aki tud, az elmegy az országból. Aki marad, az legfeljebb a túlélésre játszik.
A populizmus félelmekre épít és az értelmet kizárja a képletből – mondta. Arra a kérdésre, hogy a populizmus az ellen is fordulhat-e aki gyakorolja, Inotai azt válaszolta,
a gyűlöletnek mindig van aktuális tárgya, ami bármikor változhat, és ha elég mélyen van elültetve, akkor a megmételyezett társadalom automatikusan fogja keresni a gyűlölet következő tárgyát.
Inotai úgy gondolja: Magyarországot egyre több gazdasági és társadalmi feszültség szorítja, és már túlmentünk azon a határon, ahonnan az igen jelentős anyagi, erkölcsi, és társadalmi költségek nélkül vissza lehetne térni a “helyes útra”.
Az emberek túlnyomó része álomvilágban, egyfajta Potemkin-faluban él – tette hozzá.