Saját hívei fordultak szembe Trumppal: Ebbe a botrányba belebukhat az amerikai elnök

Donald Trump legelkötelezettebb hívei is szembefordulhatnak vele az Epstein-ügy miatt.

„Elárulva érzem magam, és dühös vagyok. Ez nem az, amire szavaztam”

– hangzott el az egyik dühös betelefonálótól, de nem ő volt az egyetlen, aki hasonló érzésekről nyilatkozott.

Az elmúlt héten amerikai konzervatív rádióműsorok telefonvonalai izzottak a felháborodott Trump-hívek hívásaitól, akik eddig megkérdőjelezhetetlen hűséget mutattak az elnök iránt. Most azonban magát Donald Trumpot vették célkeresztbe – méghozzá Jeffrey Epstein ügye miatt.

Donald Trump saját keménymagját hagyta cserben

A „Make America Great Again” (MAGA) mozgalom keménymagja soha nem látott módon lázadt fel. A botrányt az robbantotta ki, hogy Trump megszegte ígéretét, miszerint nyilvánosságra hozza az Epstein-aktákat, amelyek sokak szerint befolyásos emberek nevét is tartalmazzák.

Epstein, a tehetős pénzember és elítélt elkövető,

2019-ben halt meg börtönben, miután fiatalkorú lányokat kényszerítettek különféle visszaélésekre,

ám halála körül számos rejtély maradt. Trump a kampányban azt ígérte, felfedi az igazságot, de végül a kormányzati szervek szerint nem találtak új, terhelő bizonyítékot.

A MAGA-tábor számára ez óriási csalódás volt. Híveik évek óta azt hangoztatták, hogy Epstein halála nem öngyilkosság volt, hanem eltussolás, amely mögött a „mélyállam” áll. Most, hogy Trump nem tartotta a szavát, sokan úgy érzik, elárulta őket, és a mozgalom, amely mindig is a korrupt elittel szembeni harcra épült,

saját vezérében is az elit bábját látja.

Az összeesküvés-elméletek emelték fel Trumpot

Trump próbálta csillapítani a kedélyeket: összevissza magyarázkodott, másokra hárította a felelősséget, sőt, a saját híveit is „gyengéknek” nevezte, amiért – szerinte – bedőlnek a baloldal trükkjeinek. Ez azonban csak olaj volt a tűzre. Sokan a legnagyobb csalódással fogadták, hogy Trump most „unalmas ügyként” próbálja beállítani azt az esetet, amelynek nyilvánosságra hozatalát ő maga ígérte.

Maga Trump politikai karrierjét is nagyrészt összeesküvés-elméletekre építette. A „birther” mozgalomtól kezdve – amely szerint Barack Obama nem is az Egyesült Államokban született – a 2020-as választási vereség tagadásáig, mindig jól jött neki, ha hívei a rendszer ellenségét látták benne. Most viszont pont ez az összeesküvés-elméletekkel átitatott világ fordult ellene.

Tovább rontott a helyzeten, hogy Trump korábban közeli kapcsolatot ápolt Epsteinnel, akit „nagyszerű fickónak” nevezett egy interjúban, és elismerte, hogy

közös vonásuk a fiatal nők iránti rajongás.

Egy nemrég előkerült dokumentum szerint pedig Trump egy rajzot is küldött Epsteinnek egy meztelen nő ábrázolásával, amit ő persze tagad.

Kapcsolódó: Kiszivárgott a bizonyíték? Ráéghet Donald Trumpra az Egyesült Államok legsúlyosabb botránya

Volt és jelenlegi emberei is Trump ellen fordultak az Epstein-ügy miatt

Miközben Trump a közösségi oldalán próbálta csitítani a botrányt, saját köreiben is ellentétek alakultak ki. Egyes republikánus politikusok – köztük a korábbi alelnök Mike Pence és a képviselőházi elnök Mike Johnson – is a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát követelték. Még Elon Musk is posztok sorával vádolta Trumpot, hogy eltussol valamit. Az elégedetlenség odáig fajult, hogy egyes hívek tüntetőleg elégették a MAGA-sapkát – a mozgalom jelképét.

A helyzetet súlyosbítja, hogy Trump nemrég más kérdésekben is szembement korábbi álláspontjával: például bombázta Iránt és támogatta Ukrajnát, miközben korábban elutasította a külföldi katonai beavatkozásokat. Ezeket a pálfordulásokat sok híve már nehezen nyelte le, de az Epstein-ügy számukra vörös posztó lett.

Nekik ez ugyanis nemcsak egy botrány, hanem szimbólum: a gyanú szerint gazdag és befolyásos emberek fiatal lányok kárára követtek el súlyos visszaéléseket, és a rendszer megvédte őket.

Ezt az üzenetet használta Trump is, amikor még ellenzékben volt: hogy ő lesz az, aki lerántja a leplet a hatalom valódi arcáról. Most viszont úgy tűnik, ő maga lett a rendszer része, aki hallgatásával és magyarázkodásával védi a befolyásos köröket.

A demokraták igyekeznek kihasználni Trump gyengülését. Egyesek szerint ez az első komoly esély arra, hogy megingassák a volt elnököt a saját bázisánál, amely eddig szinte vallásos hittel követte őt. Kérdés, hogy a demokraták képesek-e politikai tőkét kovácsolni a botrányból, vagy ismét elszalasztják az alkalmat.

Trump pedig szembesülhet azzal az iróniával, hogy az összeesküvés-elméletek, amelyekkel hatalomra jutott, most őt magát is fenyegetik. A közvélemény-kutatások szerint az emberek többsége úgy gondolja, hogy a kormány eltitkol valamit az Epstein-ügyben. És ha Trump nem tud hiteles választ adni, akkor lehet, hogy a saját táborából elveszti még a legelhivatottabb támogatóit is.

A volt elnök politikai karrierjét mindig is a lázadás és a rendszerellenesség táplálta. Most viszont épp saját hívei szemében vált a rendszer emberévé – és talán ez lehet a legnagyobb csapás számára.

(theguardian.com nyomán)

Valódi Hírek